Nyheder Februar 2017

Nyheder februar 2017

  • skolen har fået et nyt hold med begynderengelsk. Birte bruger skolens kontor til at undervise 5 elever helt fra bunden. 3 af eleverne er fiskere fra Saint Louis, de lægger fisketøjet i indgangen. De drømmer alle om at få 4 koner, da der er så meget arbejde.
  • Birte underviser også en større gruppe i at strikke, her hygger alle inklusive Birte
  • De andre klasser i skolen kører og er, som altid populære.
  • Blandt foreningens medlemmer, der indbetalte kontingent inden 7. februar, blev der trukket lod om en zebra kosmetiktaske. Sekou trak den heldige vinder Marie Mølstrand, vi siger tillykke. Desværre var der kun 24 medlemmer, der havde indbetalt kontingent denne dato – vi håber at flere vil huske at få indbetalt. I år vil kontingent indtægter blive brugt til lærerlønninger i de måneder, hvor Birte er i Senegal, så husk at få betalt og inviter gerne dine venner med.
  • Foreningen Senegal Voksenskole har tilmeldt sig til Coleur Café i København d. 10 juni og til Pan-African Festival i Århus d 16. og 17. juni. Her vil vi stå klar med en bod, hvor du kan købe forskellige lækre sager og får en snak omkring foreningen i Danmark og skolen i Senegal.