Nyheder August 2016

Nyheder August 2016

  • Sekou, skolens daglige leder i Senegal har fået visum og kommer til Danmark midt august. Under besøget i Danmark, skal Sekou bl.a. i praktik hos Steinerskolen i Skanderborgog besøge Lene på VUC i Ringsted. Lene og Sekou havde et godt samarbejde i Senegal i vinters, hvor de bl.a. snakkede om undervisningsmetoder. Desuden skal Sekou og Birte besøge Hertha Levefællesskab og se på biodynamisk havebrug. Endeligt skal Sekou hen over sommeren dele sine erfaringer med vestafrikansk spiritualitet med Johnny Tempeldal.
  • Foreningen afholdt ekstraordinær generalforsamling 26. juli i Randers, her blev regnskabet 2015 godkendt.
  • Foreningen planlægger at afholde et bankospil i Randers i efteråret. Vi søger allerede nu sponsorpræmier, så hvis du eller din virksomhed har mulighed for at donere, hører vi meget gerne fra dig. Der vil være mulighed for at hilse på Sekou i den anledning. Mere info følger.
  • Marie har den sidste måneds tid arbejdet på foreningens nye hjemmeside, vi håber at kunne launche den i den kommende uge. Hjemmesiden vil herefter fortsat være under opbygning.
  • Birte har afleveret en større ordre på frisørbælter. Senegal Voksenskole og Nelson Mandela School bliver præsenteret i en artikel i Hair Magazine. Vi håber på yderligere salg efter artiklen og takker Birte for den store indsats, en indsats der er uundværlig for skolens drift.

20160719_172753-1_resized (1)